Hacklenme Durumlarında Bulut Yedeğin Önemi

Şirketler ve firmaların ortak sorunlarından biri de verilere yönelik yapılan hack saldırıları ve dışarıdan şirket sistemine ya da direkt olarak şirket verilerine yapılan dijital saldırılardır. Bu saldırıların büyüklüğü oranında şirketler ve firmaların kayıpları da artabilmektedir. Buradaki kayıp kavramından kasıt, sadece veri kaybı olarak düşünülmemelidir. Uzun soluklu faaliyet gösteren köklü şirketlerin, bu tür saldırılar sonucunda mali yönden kaybı olduğu gibi itibari açıdan da kaybı olabilmektedir. 

 

Dijitalleşen dünyanın getirilerinin yanında, veri kaybının her an her yerde olabileceği gerçeği kaçınılmazdır. Araştırmalara göre sadece bilgisayar kullanıcılarının bile her yıl %46’sından fazlasının verileri dijital saldırılara maruz kalmaktadır. Bilgisayar kullanıcılarına bile bu denli büyük saldırılar gerçekleştirilebilirken, bir de şirketlere ve firmalara yönelik saldırıların boyutunu hesaba katın. 

 

Veri kaybı yukarıda da bahsedildiği gibi beraberinde pek çok sorun yaratabilmektedir. Bu kayıpların başında; 

 • · Müşteri kaybı 
 • · Gelir kaybı 
 • · Kurumsal bilgi (vergi numaraları, TC kimlik numaraları, e-posta kayıtları, kurumsal şifreler vb.) kaybı 
 • · İtibar kaybı gelir. 

Şirketlerin ve kurumsal firmaların, yukarıdaki kayıpları yerine koymalarında geçen zamanı da hesaba katarsak, pek çok yönden kurumlar eksiye düşebilmektedir. Tam da bu noktada, kayıpları erkenden önleyebilmek ve kurum içi veri yönetimini her anlamda düzene koyabilmek için bulut yedekleme kavramı karşımıza çıkar.

 

Bulut Yedekleme ile Veriler Nasıl Yedeklenir?

Bulut Yedekleme ile Veriler Nasıl Yedeklenir?

Bulut yedekleme yöntemlerinde, sunucu yedekleme servisi için ek bir donanım ya da yazılım satın almanız gerekmez. Yedekler Buluta hizmetine başvurmanız durumunda, verileriniz şirket dışındaki bir depolama sistemine İnternet üzerinden aktarılır ve depolama imkânı sunulur. Üstelik yedekleme için gereken altyapı yine Yedekler Buluta’nın Cloud yapılandırması üzerinden yürütülür. 

 

Bulut yedekleme süreçlerinde, firmanızın Cloud sunucusunda yer alan dosyaların yedeklenmesi manuel ya da otomatik olarak yapılır. Bu yöntemle yedeklenen veriler şirketlerin tercih edeceği periyotlarda şifrelenir. Yedeklenen ve şifrelenen veriler sunucularda depolanır. Yedeği alınan data ve veriler istenilen zamanda tekrar geri yüklenerek Cloud sunucusuna aktarılır. Bu yöntemle dışarıdan gelecek dijital saldırılara karşı veriler güvenle saklanır ve yedeklenir. 

 

Yedekleme hizmetlerinde Backup as a Service hizmeti ile bulut yedekleme ve felaket anında yedeği alınan verilere hızlıca ulaşma, geri aktarma ve işleme süreçlerinin yürütülmesi sağlanır. Bu sayede şirket verileri güvence altına alınarak, gerektiğinde tekrar kullanılmak üzere yedeklenir. Üstün güvenlikli Microsoft ve Acronis bulut alt yapısına sahip olan hizmetlerde, en deneyimli yedekleme yazılımı Acronis sayesinde, kullanıcılara kurulumu ve yönetimi tek bir panelden yapılabilen, hızlı ve kolay hizmet çözümleri sağlanır.

 

Hacklenme Durumunda Bulut Yedekleme Avantajları Nelerdir?

Hacklenme Durumunda Bulut Yedekleme Avantajları Nelerdir?

Şirketlerin ve kurumsal firmaların önemli verilerini tuttuğu ve yönettiği noktalar, sanal sunucu ve veri tabanı (Database) kısımlarıdır. Sunucular, bir şirketin kalbi olarak nitelendirilebilir. Şirket içinde yapılan tüm hesaplamalar, algoritmik yapılar, tutulan bilgiler ve datalar (veri) bu sunucular üzerinde yer alır. Şirketin sunucularına ya da diğer önemli organlarına gelen her türlü dijital saldırı, şirket bilgilerinin güvenliğini tehdit eder. Saldırıların büyüklüğü ya da küçüklüğü bu noktada önemli değildir. Sonuçta şirketiniz hedef alınmış ve verileriniz ele geçirilmek isteniyor olabilir. 

 

Bununla da kalamayıp verileriniz fidye amaçlı kullanılmaz üzere çalınmak istenebilir. Son dönemde ülkemizde meydana gelen veri fidyeciliği haberlerini sıklıkla görmüşüzdür. Şirket sahipleri ve kurumsal firmaların korkulu rüyası haline gelen bu durum karşısında, erken tedbir almak ve geç olmadan veri yedekleme çözümlerine başvurmak gerekir. 

 

Veri yedekleme ve bulut yedeklemenin hack saldırılarına karşı avantajları saymakla bitmez. Ancak biz, sizler için en net şekilde tüm avantajları aşağıda listeledik. 

 • · Veri kaybını önler, sunucu ve şirket içi güvenliği maksimum düzeye çıkarmaya yardımcı olur. · Kayıplara ve veri kurtarma sorunlarına karşı alınan önlemler, gelecek maliyetleri azaltır. · Geleneksel donanımlara yatırım yapılmasını önler, maliyeti azaltır. 
 • · Yedekleme süreçlerinde sürekli takip gerekmez, alınan yedeklerin bilgisi şirket sahibi istediğinde tarafına iletilir. 
 • · Şirket sahipleri ve firmalar, verilerini istediği zamanda ve istediği yerden kendileri yönetir, izler ve kontrol edebilir. 
 • · Verilere yönelik saldırılara karşı güven duyduğunuz bulut depolama hizmetleri, sağlam bir kurumsal psikoloji edinmenize yardımcı olur. 
 • · Veri kaybı ya da çalınma durumlarına karşın SQL yedekleme hizmetleri tarafınıza en uygun şekilde sunulur. 
 • · Geleneksel donanımsal yedeklemenin aksine, pratik ve kullanışlıdır. 
 • · Donanımsal verilerde meydana gelen arızalar ve çeşitli problemlerin aksine, bulut yedeklemede problem yaşanma durumu neredeyse söz konusu değildir. 
 • · Yedekleme süreçlerinde karmaşık işlerden kurtularak zamandan ve mekândan tasarruf imkânı sağlar.

 

Bulut Yedekleme Hizmetlerinden Kimler Faydalanmalı?

Bulut yedekleme hizmetlerinden her şirket ve kurumsal firma yararlanabilmektedir. Sunucularda ve veri tabanlarında yer alan bilgiler, her firmanın değerli alanları, can damarıdır. Bu alanların korunması, büyük ya da küçük fark etmeksizin her işletmenin görevlerinden sayılmaktadır. 

 

Özellikle büyük miktarda depolama kapasitesine ihtiyaç duyan şirketler, geleneksel donanımlarla veri depolama yönetmelerinde ıstırap çekebilir. Ancak yedeklerbuluta.com ile bulut depolama hizmetleri alan şirketlere sınırsız veri depolama olanağı tanınır. Ayrıca sürekli dışarıdan şirkete yönelik yapılan hack saldırılarına maruz kalan şirketlerin, ilk başvuracağı yöntemlerden biri, yine bulut depolama ve yedekleme hizmetleri olmalıdır.Alternate Text