Güvenli yedekleme yöntemlerinden yararlanabilmek için öncelikle bulut hizmeti veren platformlardan biri tercih edilip, size sunulan şifreleme ile bulut tabanına giriş sistemine girip, yedeklemek veya paylaşmak için aktaracağınız bir sanal sürücü kiralamanız veya satın almanız gerekmektedir.

 

Bunların yanında, Google Drive, Dropbox, One Drive, Yandex Disk, Skydrive, Icloud gibi platformlar ünlü bulut sistemi sunucularına örnek olabilir. Yedekleme işlemi gizlilik, uyumluluk ve tamamen sanal, soyut bir depolama alanına yapılmaktadır.

 

Ayrıca güvenli yedekleme yöntemleri ile verilerinizin güvenliğini sağlamak için aşağıdaki yedekleme türlerinden birisine ihtiyacınız doğrultusunda de karar verebilirsiniz;

  • · Tam Yedekleme (Full Backup)
  • · Fark Yedekleme (Differantial Backup)
  • · Artımlı Yedekleme (Incremental Backup)
  • · Tekilleştirilmiş Yedekleme (Deduplication)

 

 

 

 

Tam yedekleme yaparak bütün verileri olduğu gibi yedekleyebilir, vakit kazanabilirsiniz. Fark yedekleme de ise tam yedekleme de yapılanın aksine bütün veriyi yedeklemez, sadece en son değişiklik yapılan verinin yedeğini alırsınız. Bu işlem tam yedekleme ile kıyaslandığında daha kısa sürede tamamlanabilir. 

 

Artımlı yedekleme de ise, son yaptığınız yedekleme işleminin ardından değişen verilen yedeklenmektedir. Bu yöntemin amacı verilerin yedeklendiği alana yer kazandırmak ve işlemin daha çabuk bitmesini sağlamaktır. Tekilleştirilmiş yedekleme ise verilerin parçalara ayrılıp yedeklenmesi anlamına gelmektedir. Yeni yedeklediğiniz veriler varsa tekrar yedeklenmez ve sadece yedeklenmeyen parçalar yedeklenir. Yani daha önce yedeklenmiş veriler bu yöntemde tekrar yedeklenmez.Alternate Text